Site Overlay

Co dalej z fotografią tradycyjną ?

Co dalej z fotografią tradycyjną ?

Zastanawiałem się czy ten wpis publikować. Mamy maj 2020 roku. Olbrzymi kryzys wywołany koronawirusem. Problemy gospodarcze we wszystkich branżach. Większość wykonawców utraciła swoje zlecenia a producenci sprzętu notują straty. W marcu rynek sprzedaży aparatów fotograficznych i osprzętu skurczył się o 50 procent. W tej chwili wszystko wskazuje, że to dopiero początek kryzysu.

Co dalej ?

Ostatnia dekada

W poprzednim wpisie wspomniałem, że w przeciągu ostatniej dekady sytuacja zmieniła się diametralnie. Aktywność użytkowników aparatów tradycyjnych zmalała. Widoczne jest to w znikających forach dyskusyjnych o tej tematyce. Słaba aktywność środowiska. Tą sytuację obserwuję już od jakiegoś czasu na rodzimym polskim rynku.

Moda

Wspominałem o powrocie mody na zdjęcia tradycyjne. Sam ostatnio widziałem w Krakowie osoby noszące na szyi starego poczciwego Zenita, czy średnioformatową Mamiyę. Para zawodowych fotografów umieściła wpis na swoim blogu dotyczący pewnych narzeczonych z UK, poszukujących w Polsce fotografa robiącego zdjęcia na kliszy. Były duże trudności znaleźć takiego . Trochę dziwne, prawda ? W kraju gdzie ponad 12000 firm zadeklarowało działalność fotograficzną jako główną.

W Europie zachodniej, oraz USA ten trend jest odwrotny a nawet od dwóch lat fotografia tradycyjna stała się bardzo modna. Możliwe, że będzie to wiatr w żagle dla nowych punktów usługowych. Przykładem jest tu hiszpańska firma która robi to w pięknym stylu i bardzo nowocześnie. Mowa tu o Carmencita Film Lab. Założona w 2012 roku przez fotografów dla fotografów. Stworzyli laboratorium, które zawsze chcieli mieć jako fotografujący na kliszy i które odpowiada wymaganiom dzisiejszych fotografów.
Strona firmy: https://carmencitafilmlab.com

Gdzie wywołać ?

Do do niedawna nie było jeszcze większych problemów ze znalezieniem w Krakowie punktu który wywołuje slajdy bądź negatywy na przyzwoitym poziomie. Ze skanowaniem był już większy problem. W nośniki (negatywy, slajdy) niestety pozostało zaopatrywać się tylko i wyłącznie online. Do przeszłości należy sytuacja gdzie popularny negatyw można było kupić w kiosku, a ten profesjonalny w lokalnym zakładzie fotograficznym. Obecnie nie jest to praktycznie możliwe.

Fajne, drogie czy przestarzałe ?

W Polsce nie ma wielkiego zainteresowania tego typu fotografią. Z luźnych rozmów wynika, że ludzie cenią fotografię analogową, za jej naturalność, miły dla oka obraz. Jednocześnie “fotografujący” okazjonalnie uważają ją za trudną, kosztowną, czasochłonną i zarezerwowaną dla pasjonatów. Opinie te stanowią niejako afront do zdania “”Ty tylko naciśnij spust, my zrobimy resztę za Ciebie”. Kto jeszcze pamięta to hasło Kodaka ? Czy jest ono nieaktualne ? Na naszych oczach następują zmiany które powodują, że jego wydźwięk jest bardzo odległy, poprzez brak zagwarantowanego poziomu usług . Firmy nie inwestują już w dobre rozwiązania. Truizmem jest powiedzenie, że “ rządzą księgowi” oddające ducha czasu teraźniejszego. Z roku na rok ubywa punktów oferujących obróbkę w procesach C41, czy E6. Optymistyczne jest to, że ciągle istnieje grupa fotografów i ciekawych tradycyjnej fotografii młodych osób, którzy wykonują zdjęcia na kliszy.

Co nowego

Kilka newsów, na poprawę humoru.
W polskich serwisach fotograficznych pojawiają się takie informacje:
Amerykańska firma CineStill wprowadza nowość do swoich produktów. Tu cytat ze strony producenta:
“CineStill Cs6 – rewolucyjna chemia do slajdów. Reguluje temperaturę barwową i zakres dynamiczny”. Wygląda to na ciekawy i innowacyjny produkt.
Kodak wprowadza do dystrybucji slajd Ektachrome 100D wycofany kilka lat temu.
Fuji wprowadza ponownie do oferty film czarno‑biały Across wycofany jakiś czas temu .

Czy to są nowości ? Pozostawiam z tym pytaniem.

Tekst napisałem w starym dobrym edytorze wordperfect z 1993 roku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prawa autorskie © 2020. Krzysztof Łakomski. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Scroll Up