Instant Dreams

Instant Dreams. Edwin Land (1909 –  1991)

„Jeszcze niedawno istniał doskonały chemiczny wzór niedoskonałości, który odmienił sposób utrwalania świata jakim go znamy i jakim go sobie wyobrażamy. Później nadszedł mroczny okres cyfrowy. Doskonały wzór został utracony. Mroczny okres trwa, my czekamy, lecz jeszcze jest nadzieja” Ten cytat to preludium do filmu „Instant Dreams” który w Polsce był wyświetlany jako „Polaroid, błyskawiczne spełnienie marzeń”.

Nazwę Polaroid każdy z nas zapewne kojarzy w różny sposób. Jedni z okularami, inni z filtrami fotograficznymi, a pozostali z fotografia natychmiastową.

Firma Polaroid Corporation powstała w 1937 poprzez przemianowanie wcześniejszej firmy Land-Wheelwright Laboratories której Edwin Land był współzałożycielem.

Początek (21 luty1947)

Jednak historia fotografii natychmiastowej zaczyna się 21 lutego 1947 roku kiedy Edwin Land zademonstrował aparat natychmiastowy i związany z nim film, Amerykańskiemu Towarzystwu Optycznemu. O tym wydarzeniu informował New York Times. Podczas prezentacji Lang zrobił zdjęcie i po około minucie pokazał zebranym. To musiało zrobić niesamowite wrażenie. Cóż w fotografii jeszcze tego nie było. Dr Edwin Land był jednym z największych wizjonerów. Jak jest to przedstawione w filmie posiadał wizję ewoluującego człowieka.

Film jest interesujący i zrealizowany w sposób atrakcyjny wizualnie. Jednak chciałbym się skupić na samej postaci dr Edwina Landa. Był to człowiek nietuzinkowy, mający na koncie ponad 500 patentów. Nas jednak najbardziej interesuje jego wynalazek fotografii natychmiastowej.

Wg. niektórych źródeł impulsem do stworzenia tego wynalazku była pewna historia.

W 1944 roku Land przebywał z trzyletnią córką na wakacjach w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk . Był piękny słoneczny dzień. Land fotografował swoją córkę klasyczną lustrzanką. Wtedy ona zapytała go dlaczego nie widzi zdjęć wykonanych przed chwilą. Land spacerując po uroczym miasteczku zastanawiał się nad tym pytaniem. Miał wtedy 35 lat.

Przez kolejne trzy lata zdołał opracować metodę wykonania natychmiastowej fotografii. Sen stał się rzeczywistością. Chociaż z perspektywy czasu pomysły były proste, ich wdrożenie wymagało ogromnego programu badawczego.

21 lutego 1947 roku Edwin Land zademonstrował swój aparat natychmiastowy i specjalny film na spotkaniu Optical Society of America. Niecałe dwa lata później film Polaroid Camera Model 95 i Type 40 Land był w sprzedaży w domu towarowym Jordan Marsh w centrum Bostonu za 89,75 USD.

Jak odnieść sukces jako wynalazca ?

Fergus William Campbell kiedy pierwszy raz spotkał Landa zapytał go, jak odnieść sukces jako wynalazca. Land odpowiedział: „Cena detaliczna musi wynosić nieco poniżej 100 dolarów. Widzisz, nie możesz zarabiać na sprzedaży bardzo bogatym, jest ich zbyt mało. Nie możesz też zarabiać na sprzedaży biednym”.

Aparaty Polaroid odniosły wielki sukces. Jego seria aparatów natychmiastowych miała wiele zastosowań w nauce i medycynie. Pakiety filmów można było kupić oddzielnie od aparatu i przymocować je do mikroskopów, teleskopów, oscyloskopów itp., Bez konieczności korzystania z ciemni z obsługą techniczną i brudnymi chemikaliami. Nic dziwnego, że prezydent Lyndon Johnson wręczył mu w 1967 roku prestiżową nagrodę National Medal of Science.

Edwin Land nie spoczął na laurach. W 1977 roku na rynku pojawiła się natychmiastowa kamera filmowa . Film po zarejestrowaniu na kliszy był od razu gotowy do wyświetlania na ekranie.

Polavision instant kamera niestety była spóźnionym pomysłem. Na dłuższą metę nie mogła odnieść sukcesu. Był to czas kiedy narodził się system nagrywania na taśmie magnetycznej i zaczęły się pojawiać pierwsze magnetowidy.

(zdjęcia ze zbiorów autora, X 2020)

cdn.

https://www2.rowland.harvard.edu/book/export/html/16181

https://en.wikipedia.org/wiki/Edwin_H._Land

https://royalsociety.org/blog/2020/06/land-of-light/

https://www.acs.org/content/acs/en/education/whatischemistry/landmarks/land-instant-photography.html