O fotografii ślubnej

O fotografii ślubnej (subiektywnie)

W przepastnych gąszczach internetu aż roi się od informacji na temat fotografii ślubnej przedstawianej jako odrębna dziedzina fotografii. Pary młode po wpisaniu do wyszukiwarki fraz: fotograf ślubny, fotografia ślubna, fotograf na wesele itp. dostają w miarę zagłębiania się w przedstawione materiały, delikatnie mówiąc niemałej dezorientacji.

Dlaczego tak jest ?

No cóż. Informacje te są w większości pisane w celach reklamowych i rządzą się swoistymi prawami. Teksty są zbyt często w nienaturalny sposób nasycone słowami kluczowymi i w zasadzie są podobne. Słowa kluczowe to nic więcej jak wspomniane poprzednio frazy (fotograf ślubny, fotograf na wesele, fotografia weselna Kraków, itp.) Artykuły, teksty, wpisy na blogach w których zawarte są te unikatowe sformułowania mają za zadanie poprawę SEO strony.

Cóż to jest to tajemnicze SEO ?

Wikipedia mówi: SEO to optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization). Naturalnie jest to jeden z elementów pozycjonowania strony w wyszukiwarkach internetowych (np. Google, Bing). Właśnie jedną z technik poprawy wyników wyszukiwania danej strony internetowej (np. strony fotografa oferującego usługi fotografii ślubnej) jest użycie wybranych słów kluczowych zgodnie z pewnymi zasadami np ilość słów, miejsce występowania w kodzie strony.

Co jeszcze zobaczycie na poszczególnych stronach „fotografów ślubnych” ?

Ponieważ umiejętność pozycjonowania strony jest jednym z elementów marketingu internetowego, kody źródłowe stron komercyjnych muszą być dostosowane do aktualnych algorytmów wyszukiwarek. Tylko dobrze zoptymalizowane strony będą się pojawiać na pierwszych miejscach wyszukiwarek. W związku z tym słowa takie jak: emocje, specjalizacja, naturalność, pasja, doświadczenie, będą na porządku dziennym. Do zanudzenia jeden krok 😉

Czy to źle, że jest tak duży wybór i pozornie podobne zróżnicowanie ofert ?

Niekoniecznie. Ale w pewnym stopniu utrudnia to znalezienie odpowiedniej oferty, bo większość z nich jest bardzo podobna.

I jak tu wybrać konkretnego fotografa ?

Chociaż pracuję w tej branży, powiem przekornie, że gdybym miał komuś doradzać w tym zakresie sam miałbym pewien problem.  Naturalnie w pierwszej kolejności wysuwają się wnioski aby pod uwagę brać estetykę, jakość zdjęć oraz cenę. Osobiście największą wagę nadaję odpowiedniej estetyce, ale każdy sam o tym decyduje. Inne czynniki takie jak odbitki, galeria internetowa,  nośniki danych, mają mniejsze znaczenie gdyż ich waga cenowa nie wpływa w znaczący sposób na całość wyboru. Natomiast jeśli w cenie znajduje się wysokiej jakości album, warto się nad nim zastanowić. W ogóle album jako rzecz materialna i łatwa w prezentacji to chyba jedna z bardziej miłych i wartościowych pamiątek. Warto więc album ślubny zawsze zamawiać. Niezależnie czy fotograf oferuje go w pakiecie, czy też jest to oddzielne zamówienie. Doskonałym klasycznym pomysłem jest też zamówienie fotoobrazu.

Ale jest jeszcze jedna rzecz o której nie wspomniałem.

Jeszcze przed przejrzeniem portfolio i zapoznaniem się z  z innymi szczegółami, spotkajcie się z osobą która ma uwiecznić na zdjęciach, wasz najpiękniejszy dzień w życiu.  Jest coś takiego jak rodzaj chemi między ludźmi. Z kimś chce się współpracować od razu, a innym razem choćby to był najlepszy fachowiec fotograf  na świecie, już niekoniecznie. To jak czujemy się przed obiektywem zależy także od osobowości fotografa.

Czy sposób wyceny reportażu ślubnego jest istotny ?

Część profesjonalistów podaje cennik w postaci pakietów, a część cenę ustala indywidualnie. Moim zdaniem ważne jest to co zawiera pisemna umowa. Umowa na fotoreportaż ślubny z ewentualną dodatkową sesją ślubną jest ważna dla każdej ze stron, gdyż prawidłowo sporządzona daje pewne gwarancje.

Ważne są też ewentualne dodatkowe zgody dotyczące praw do wykorzystania zdjęć, oraz rozpowszechniania wizerunku. Warto o tym pamiętać już na etapie przygotowywania umowy.

Z jakim wyprzedzeniem czasowym rezerwować usługi fotograficzne.

Szkoły są dwie. Jedni robią to jak z jak największym wyprzedzeniem a inni w ostatniej chwili.

Z dużym wyprzedzeniem warto rezerwować termin jeśli jesteśmy na 100 procent pewni co do wyboru konkretnego fotografa ślubnego. Szczególnie jeżeli jest dość „wzięty” w branży. Wtedy próba rezerwacji w ostatniej chwili, może być nieskuteczna a „nasz termin” przypadnie innej parze młodej. Ale generalnie z tego co obserwuję nawet na 3 miesiące przed uroczystością można znaleźć kompetentną firmę 😉

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotografia_ślubna

+There are no comments

Add yours