Takuya Tsukahara

Takuya Tsukahara

Powiedzieć o nim fotografik to zbyt mało. Takuya Tsukahara jest podróżującym po świecie artystą i dokumentalistą. Projekty fotograficzne które realizuje, są dogłębne. Zdjęciom często (nie jest to reguła) towarzyszą opisy historyczne i własne refleksje. W roku 1976 pisał:

„Dlaczego człowiek podróżuje?
W moim przypadku to chęć oderwania się od mojej rzeczywistości.
To dlatego od dekady podróżuję do Europy.”

Ta podróż trwa do dziś. Wystarczy wspomnieć, że tylko Polskę odwiedził blisko 60 razy.

Po raz pierwszy przybył tu w 1972 na zaproszenie malarza Gabriela Rechowicza którego wcześniej poznał w Japonii.

Japonia w tym czasie przeżywała bum gospodarczy. Dzięki wyjazdom do Europy mógł bardziej skupić się na procesie artystycznym i związanymi z nim osobistymi przemyśleniami.

„The Silver Note”

W ciągu kilku lat zaowocowało to wydaniem albumu „Zapisane srebrem”.

Są w nim zdjęcia z dużych i mniejszych miast m. in. Warszawy, Gdańska ,Krakowa, Katowic, Świnoujścia, Łowicza, czy Zakopanego.

W albumie obok Warszawy najwięcej zdjęć jest zrobionych w Paryżu, ale znajdziemy także nieliczne ujęcia z Wiednia, Hamburga czy Belgii. Jednak w sumie najpełniej reprezentowana jest Polska .

Od tamtego czasu zdjęć przybywa. Można powiedzieć, że wprost proporcjonalnie do kolejnych wyjazdów. Często w tej podróży towarzyszą mu zaprzyjaźnieni artyści Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Marek Grygiel.

Tsukahara jest autorem innego znanego albumu silnie związanego z Polską i jej katolicką tradycją.

Album „101 Madonnas”

Album zawiera reprodukcję 100 wizerunków Matki Bożej znajdujących się w różnych miejscach Polski. Pierwsza to Czarna Madonna z Jasnej Góry w Częstochowie. Pomiędzy nimi książkę wypełnia 99 madonn mniej i bardziej znanych, będących w zbiorach muzealnych wielu polskich miast.

” Może jestem pielgrzymem. Jestem też fotografem. Twórczym fotografem. Prezentowałem swoje fotografie w Polsce wiele razy. Ale to jest fotografia szczególna, obiektywna. Głównie z mojego punktu widzenia. Fotografia socjologiczna. Pracowałem nad nią długo. Same prace przygotowawcze trwały 13 lat. Ale to nie jest tylko o Madonnach. To jest przesłanie pokoju – to jest przeciw wojnie. Wiek XX to wiek wojen : wojna rosyjsko-japońska z początku wieku, potem I i II Wojny Światowe, Korea, Wietnam, Kambodża, Bośnia, Ruanda” – jak sam mówi o sobie i albumie.

Ale najciekawsze przesłanie wynika z kolejnej jego wypowiedzi:

„Nie interesuje mnie najbardziej historyczne tło powstawania madonn. Dla mnie najważniejsze jest znaczenie, jakie każda z nich w sobie zawiera…. Gdy przybyliśmy z Wojtkiem (Prażmowskim) do Wilna, zauważyłem że Matka Boska Ostrobramska nie ma dzieciątka – to jest symboliczne, bo dzieciątko uosabia przyszłość – więc ostatnia madonna w albumie jest madonną nieprzypadkową – symbolizuje brak przyszłości, albo jej wielką niewiadomą… Mater Misericordia – Matka Miłosierdzia – znak XX wieku. Ludzie powinni o tym pomyśleć, pomyśleć o pokoju…. Takie jest przesłanie mojej książki.”

Ambasador polskiej kultury i sztuki

Zaangażowanie Takuya Tsukahary w promowanie polskiej kultury i sztuki trudno przecenić. Na przestrzeni kilku dekad poprzez swoje projekty fotograficzne, publikacje i wystawy przybliżał światu nasz kraj. To co w nim inne, niespotykane, fascynujące i dziwne.

Krótka wybrana nota biograficzna

Takuya Tsukahara ur w 1937 roku w Tokio. Ukończył w roku 1959 Wydział Fotografii Uniwersytetu Nihon. Wystawia od roku 1967. Za swoją wystawę z roku 1973 „Dotykając przestrzeni, biała gra” otrzymał w roku 1975 nagrodę Japońskiego Towarzystwa Fotograficznego. W tym samym roku dzięki pomocy Narodowej Agencji Kuturalnej odbył podróż do Polski. Było to pierwsze tego rodzaju wyróżnienie dla fotografa – artysty. Podróż ta dała początek późniejszym silnym więzom artystycznym z Polską. Jest jedynym zagranicznym członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor licznych wystaw i albumów fotograficznych .Jego publikacja „101 Madonn” wydana w 1999r. jest albumem dokumentującym najsłynniejsze polskie ikony Matki Boskiej.
Fotograf, założyciel i długoletni dyrektor Striped House Museum of Art w Tokio.
Był w Polsce blisko 60 razy.

Materiały źródłowe:

http://fototapeta.art.pl/2019/tkt.php

http://fototapeta.art.pl/fti-takuya.html

http://fototapeta.art.pl/fti-ttmgp.html

https://deon.pl/kosciol/artysta-zaintrygowany-matka-boska-czestochowska,444575

https://tact27.wixsite.com/takuya/bio

Ciekawe artykuły:

http://fototapeta.art.pl/2018/ttu.php