Żegnaj Fuji Pro400H

Żegnaj Fuji Pro400H

Koniec produkcji Fuji Pro400H.

Pomimo stosunkowo dużego i rosnącego popytu na filmy fotograficzne, co jakiś czas producenci negatywów, wycofują z oferty niektóre materiały. Tym razem po raz kolejny postąpiła tak firma Fujifilm, ogłaszając zaprzestanie produkcji i sprzedaży profesjonalnego filmu Fujicolor Pro400H. Od 14 stycznia 2021 zostaje wstrzymana dalsza produkcja i sprzedaż tego negatywu w formacie małoobrazkowym. Natomiast negatyw średnioformatowy ma być dostępny jeszcze przez jakiś czas (do końca roku).

Oficjalny komunikat Fuji:

„Klisza FUJI PRO 400H to wyjątkowy produkt, który jest powlekany czwartą warstwą – wymagający specjalistycznych surowców i środków chemicznych. Ponieważ zdobycie surowców potrzebnych do produkcji PRO 400H staje się coraz trudniejsze, z przykrością informujemy, że po dokładnym rozważeniu firma Fujifilm podjęła trudną decyzję biznesową o zaprzestaniu produkcji PRO 400H ”.

Dziwna to polityka firmy, bo przecież profesjonalne filmy do najtańszych nie należą, ale mają stałe grono odbiorców. Śmiem twierdzić, że grono stale rosnące. Takie nagłe wycofywanie produktów powoduje ogólną panikę w środowisku i najczęściej błyskawiczną wyprzedaż. Tak stało się teraz w połowie lutego po podaniu tej informacji. Film jest praktycznie niedostępny w hurtowniach i sklepach w całej Polsce. Dziś dostałem paczkę z ostatnimi trzema sztukami tego negatywu (wersja 135) od jednej z większych hurtowni.

Natomiast w znanych portalach aukcyjnych jak było do przewidzenia ceny poszybowały kilkukrotnie wzwyż. Nie sądzę, aby było warto przepłacać, ale jeśli ktoś chce…

Pamiętam jak w niedalekiej przeszłości Fuji zaprzestało produkcji cz-b negatywu Across. Jednak po pewnym czasie (do końca nie wiadomo z jakich względów) materiał ponownie pojawił się w nowej odsłonie. W ciągu ostatniej dekady zaprzestano także produkcji innych filmów. Nie ma już z nami: Fuji Reala 100, Fuji Superia 800, Fuji Superia 1600 i innych formatów.

Co u Kodaka ?

Co ciekawe, Kodak który jest drugim znaczącym producentem klisz po początkowych obawach o zaprzestanie produkcji, przeprowadził skuteczną reorganizację. Produkcję i sprzedaż przejęła Kodak Alaris. Przywrócono nawet slajd Ektachrome 100D, który też przez jakiś czas był niedostępny.

Podsmowanie

Producent filmu tłumaczy swoją decyzję coraz trudniejszą dostępnością surowców służących do produkcji.

Osobiście mam wrażenie, że taka sytuacja jest związana w dużym stopniu z kryzysem wywołanym pandemią, zaburzeniem łańcuchów dostaw i „polityką” firmy. Być może względy finansowe mają też jakieś znaczenie. Z całą pewnością ciągłe podnoszenie cen materiałów analogowych nie sprzyja napędzaniu koniunktury sprzedażowej.

Informacja z opisem filmu:

https://www.fujifilm.eu/pl/produkty/fotografia-analogowa/filmy-fotograficzne/p/fujicolor-pro-400h

All contents © Krzysztof Łakomski 2022
Back to top